![](https://www.deyanestou.gr/wp-content/uploads/2016/12/Νέα-Μελέτη.jpg)
Ο Δήμος Νέστου, έχει σχεδιάσει νέα μελέτη ύψους 8.000.000 € με σκοπό να το εντάξει στη νέα πρόσκληση της Περιφέρειας ΑΜΘ για έργα Γεωθερμίας προκειμένου να ανταποκριθεί στο μεγάλο ενδιαφέρον από νέους επενδυτές.
Εκμετάλλευση των υπολοίπων δράσεων του πεδίου (Συμπαραγωγή – Σ.Δ.Ι.Τ.).
Στα μελλοντικά σχέδια αξιοποίησης του Γεωθερμικού πεδίου Νέστου είναι η δημιουργία Γεωθερμικού πάρκου στην περιοχή.